שיפוץ פנים הבית במסגרת פרויקט תמ"א 38

ברחבי הארץ ניתן לראות פרויקטים רבים של תמ"א 38 שהתכלית המרכזית שלהם, היא לחזק יסודות של בניינים בפני רעידות אדמה.
במקביל לחיזוק המתבצע, מבצעת התוכנית גם שיפור ושדרוג סביבת החיים של הדיירים, המתגוררים בדרך כלל בבניינים ישנים ורעועים, וזקוקים גם לשיפורים ושדרוגים נוספים בדירות שלהם ובשטחים הציבוריים של הבניין.

לאחר שהדיירים מחליטים באסיפה כללית על פנייה ליזם או לקבלן תמ"א 38 ולאחר גיוס הסכמת רוב הדיירים, מתחיל מו"מ ביניהם לבין היזם או הקבלן לצורך ביצוע התוכנית. הדיירים או מי מטעמם, אמורים לוודא כי התוכנית שהקבלן מציע להם היא איכותית מכל הבחינות. הן בכל הנוגע לשימוש בחומרי גלם איכותיים, שיטות עבודה מתקדמות, כוח אדם מקצועי וכמובן, תוכנית שיפוץ פנימית של הבניין כמו צביעה, החלפת מעקה ועוד.

בדרך כלל בתוכנית תמ"א 38, לא רק הבניין זוכה להתחדשות אלא שבמסגרת התוכנית, מורחבות גם הדירות בהתאם לאישור התוכנית, מוסיפים להן גם מרפסת שמש, תוספת ממ"ד ועוד.

בנוסף, בפרויקט תמ"א 38, מחליפים בדרך כלל גם את תשתיות החשמל והאינסטלציה של הבניין כולו,  מתקינים מעלית לרווחת הדיירים, משפצים את חזית הבניין, בונים לובי או כניסה נאה, מקימים גינה, מכשירים מקומות חנייה ועוד.

במסגרת פרויקט תמ"א ,38 כדאי לדיירים לנצל את המומנטום, ולשדרג בהזמנות זו שכל הבניין נראה כמו  "אתר בנייה" את הדירות שלהם. הם יכולים להרחיב או לשנות דלתות, ומשקופים לעשות שיפוץ פנימי ועוד. זהו זמן להתחדשות של כל דירה בפני עצמה ושינוי אמתי לאיכות חיים חדשה.

שורת תמריצים לדיירים בפרויקט תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 חשוב לדיירים משתי סיבות עיקריות. מדובר בחיזוק הבניין בפני רעידות אדמה ושדרוג הנכס. הפרויקט מאפשר לדיירים לשדרג את איכות חייהם וליהנות מעלייה בשווי הדירות שלהם. מכיוון שמדובר בפרויקט חד פעמי, האמור להשפיע על חייהם של כל הדיירים ואיכות חייהם, חשוב לבחור בקפידה את הקבלן הכי טוב, שיוכל לבצע את תפקידו בצורה האופטימלית, תוך עמידה בתקנים, ככתוב בהסכם, עבודה בשיטות וחומרי הגלם כפי שנקבעו ע"י מהנדס, העסקת אנשי מקצוע מעולים ועוד.

דיירי בניין שעובר תוכנית תמ"א 38 זוכים לשורת תמריצים משתלמת ואטרקטיבית. בבניין כאמור תותקן מעלית (לעיתים אין בכלל מעלית וזו תוספת מבורכת), שיפוץ פנים הבניין, הלובי, הכניסה, הגינה והחנייה. ייתכן כי גם ייבנו מחסנים לשירות הדיירים ויתבצע שיפוץ במקלט הבניין.

בבניין של תמ"א 38 מוחלפות בדרך כלל התשתיות הישנות בחדשות ובמשופרות. כדאי גם לנצל את ההזדמנות כדי לבחור במעקות של חדרי המדרגות באיכות ובעיצוב גבוהה, גם אם יש תוספת עלויות לכך.

חשוב לציין כי במסגרת פרויקט תמ"א 38 זוכים הדיירים גם למרפסת שמש. מומלץ לבחור לבד את המעקים למרפסות החדשות, אך עם זאת יש לשמור על חזית אחידה ולכן רצוי לקבל ייעוץ מקצועי בנושא ולקבל החלטה משותפת המקובלת על כלל הדיירים.

יש מבחר קבלני תמ"א 38 מומלצים המציעים שירות ברמה גבוהה וייעוץ מקצועי לדיירים. קבלן אמין דואג גם לאינטרסים של הדיירים, באפשרותו להציע להם מעקות ומאחזי יד באיכות גבוהה מהרגיל ולשפץ את חדר המדרגות לרווחת הדיירים.

יש לבחור היטב את הקבלן ובטרם תקבלו החלטה, מומלץ לבקר בפרויקטים שהקבלן ביצע כדי להתרשם מקרוב מאיכות הבנייה והעיצוב. אפשר גם לשוחח עם הדיירים בבניין, ולקבל מהם חוות דעת על רמת השירות והתקשורת עם הקבלן המסוים.