רצפות פרקט נחשבות יוקרתיות ואכן עד לפני שנים לא רבות רק מי שהיו מוכנים להשקיע סכומי כסף נכבדים יכולים היו להרשות לעצמם רצפת פרקט. במהלך שני העשורים האחרונים חלה מהפכה של ממש בתחום רצפות הפרקט, כיום רצפות כאלה הן בהישג ידם של רבים ואכן הפופולאריות שלהן הולכת וגדלה, אנו רואים יותר ויותר רצפות פרקט בבתים פרטיים כמו גם בבתי עסק.

למרות שלכל רצפות הפרקט מראה של עץ רוב רצפות הפרקט החדשות עשויות למעשה לוחות מחומר סינטטי ורק מיעוט מהן הן אכן מעץ. בפסקאות הבאות תוכלו לקרוא על ההבדלים בין רצפות פרקט סינטטי, פרקט תלת שכבתי, פרקט עץ גושני ועוד.

בעבר כל רצפות הפרקט היו פרקט עץ

המעמד לו זוכות רצפות פרקט לא היה מנת חלקן מאז ומתמיד. למעשה בעבר היו רצפות פרקט הרצפות הסטנדרטיות בכל המבנים באזורים בהם עץ היה חומר הגלם הזמין ביותר לבנייה. אמנם, היו רצפות פרקט גסות יותר וכאלה שנבנו בידי אומן אולם כולן הקנו לחלל את אותה תחושה מיוחדת שרק עץ טבעי מסוגל להעניק.
עם התפתחות המסחר הגלובלי ושיטות בנייה מתקדמות רצפות ממרצפות מתועשות דחקו את רגליהן של רצפות הפרקט עד שאלה הפכו ברירה יקרה יחסית וכך החלו רצפות כאלה נחשבות לנחלתם של בעלי ממון בלבד.

סוגי רצפות פרקט

כאמור, כיום רוב רצפות הפרקט עשויות לוחות מחומר סינטטי ולא מעץ טבעי, כך יוצא שישנם שלושה סוגים של רצפות פרקט, הנה פירוט קצר אודותם:

פרקט עץ – העשוי לוחות עץ אשר כל אחד מהם נלקח כמקשה אחת מגזע עץ בודד.

פרקט תלת שכבתי – עשוי לוחות המורכבים משכבות עץ שונות כאשר רק העליונה היא מן העץ המקנה לרצפה את המראה והעמידות האופייניים לה.

פרקט סינטטי – עשוי לוחות מחומר סינטטי שפותח במיוחד לצורך זה (באופן דומה ישנם כיום גם לוחות סינטטיים המשמשים להקמת דק סינטטי דמוי עץ במקום דק עץ טבעי).

לא רק בתחום רצפות הפרקט החלו חומרים סינטטיים להחליף עץ טבעי (גושני כמו גם בשכבות).
כפי שבתחום הפרקטים החליפו חומרים סינטטיים את סוגי העץ שהיו משמשים להקמת רצפות פרקט כך כיום דקים עשויים לוחות סינטטיים עשויים להוות חלופה טובה לדקים יקרים יותר מעץ טבעי כגון דק איפאה. למעשה רק מדרגות עץ עדיין נבנות כיום תמיד מעץ גושני.

בחירת סוג רצפת פרקט

לכל אחד מסוגי רצפות הפרקט הנ"ל ישנם יתרונות וחסרונות משלו. לפיכך בבואנו לבחור את סוג רצפת הפרקט המתאים ביותר לצרכינו יש ללמוד מעט על כל סוג וסוג כך שנוכל לבצע בחירה מושכלת. מומלץ מאוד להיוועץ עם נציגי מכירות בבתי עסק המציעים מבחר לוחות פרקט, מהם כאלה המתמחים בפרקט בלבד ואחרים, דוגמת מחסן העץ הגדול מי השרון בפתח תקווה, בהם מחלקת הפרקט מהווה אחת מקשת מוצרים רחבה הרבה יותר.