פרקטים מתוצרת המזרח לעומת פרקטים מתוצרת אירופה או אמריקה

יש הרבה מאד פרמטרים שיש להתייחס אליהם כאשר בוחרים במשטח פרקט. לא כולם מעניקים לכך את תשומת הלב הראויה, אבל המציאות היא שהמדינה שבה יוצר הפרקט עשויה בהחלט להגדיר את המאפיינים שלו ואפילו את דרגת האיכות שלו. אם מתבוננים במפה, ניתן להבחין במספר הבדלים מסורתיים שקיימים בין פרקטים המיוצרים במדינות מזרח אירופה לבין פרקטים שהמקור להם הוא אחת ממדינות המערב (גם אם יש, כמובן, מקרים לכאן או לכאן). המאמר הנוכחי ינסה לעשות לכם סדר בהיבט הגיאוגרפי של הפרקטים.

פרקט תוצרת קוויק סטאפ

                                                         פרקטים  
 

פרקטים מערב אירופיים: איכות כמילת המפתח

פרקטים ממדינות מערב אירופה הם פעמים רבות מילה נרדפת לאיכות, כאשר מהבחינה הזו יש שני מותגים שלוקחים את התחום מספר צעדים קדימה: חברת קוויק סטאפ הבלגית וחברת קרונו הגרמנית. על פי חלק ניכר מהמומחים אלה הם הפרקטים האיכותיים ביותר שתמצאו על גבי הגלובוס, פרקטים שמשלבים היטב בין עמידות גבוהה מאד, מראה מרשים (בהתאם לסוג הפרקט) ותכונות אידיאליות של הפרקט, למשל מבחינת הבידוד התרמי שלו. יכול להיות שתהיה לכך השפעה מסוימת על מחיר הפרקט, אבל לטווח הארוך ההבדל הזה מתבטל – ככה זה שהפרקט שומר על העמידות, על הטקסטורה ועל הגוון שלו לאורך זמן.

גרמניה נחשבת למעצמה מבחינת ייצור הפרקטים וניתן למצוא בה חברות טובות אחרות מלבד קרונו. עם זאת, קרונו נחשבת למייצגת הטובה ביותר של האיכות הגרמנית המזוהה עם התחום. במקרה של בלגיה, השם הבולט החולש על התחום הוא, כאמור, קוויק סאטפ. שתי החברות הללו משווקות שורה ארוכה של פרקטים, הנבדלים ביניהם בחומר הגלם (עץ מלא, מספר שכבות "עץ לבן" ועוד), בטקסטורה, בגוון ובאלמנטים אחרים של המפרט הטכני. לפיכך, גם כאשר בוחרים באופציה המערב אירופאית יש להשקיע מאמצים בבחירה הספציפית, שתהיה באופן גורף איכותית אם בוחרים להתבסס על השמות שהוזכרו מעלה. המותגים האלה נחשבים לאמינים במיוחד, מה שבא לידי ביטוי בין היתר באחריות הארוכה הניתנת על המוצרים שהם מספקים.

שימו לב שפרקטים "מערביים" אינם חייבים להיות אירופאיים. פרקטים אמריקאיים נחשבים לאיכותיים לא פחות, ומאופיינים פעמים רבות במראה קלאסי. עם זאת, הם עלולים להיות יקרים יותר עקב עלויות השינוע הגבוהות מארצות הברית.

ומה לגבי מזרח אירופה?

הסקירה שהובאה מעלה אינה אומרת שאין פרקטים איכותיים גם במדינות מזרח אירופה. במדינות שונות בחלק זה של היבשת פועלות חברות פרקטים טובות מאד, שמציעות אף הן פרקטים מסוגים מגוונים. יכול להיות שהמראה של הפרקטים האלה ייראה יוקרתי פחות בנקודת ההתחלה, אבל מנגד הם בהחלט יכולים להיות מאופיינים בעמידות מרשימה לאורך זמן. במדינות מזרח אירופה מקבלים מקום של כבוד פרקטים טבעיים, אפילו מעץ מלא, אם כי גם בגזרה הסינתטית תמצאו לא מעט פתרונות.

מבחינת תג המחיר, קשה לתת תשובה גורפת בלי להתייחס למאפיינים הספציפיים של הפרקט, לחברה שמשווקת אותו וגם לגורם שמוכר אותו בישראל. בהרבה מקרים, עם זאת, מגלים כי פרקטים מזרח אירופאיים יהיו זולים ביחס לפרקטים ממערב אירופה. מומלץ בכל מקרה לדבוק ביצרנים גדולים ובמוכרים גדולים, שעשויים לספק אחריות ארוכת שנים על הפרקטים.