מפקח בניהמהו מפקח בניה? מיהו הגורם האחראי על גיוס המפקח לטובת פרויקט? עד כמה חשוב שבפרויקט הפרטי שאתם מנהלים לשיפוץ הבית או לבניית בית חדש במודל עצמאי כדוגמת בנה ביתך, תהיה מעורבת פונקציה מקצועית שתהיה אחראית על התחום של פיקוח ובקרה? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

 

מהו מפקח בניה?

מפקח בניה הוא איש מקצוע בעל הסמכה הנדסית בענף הבנייה, קרי מהנדס או הנדסאי בניין. תפקידו של המפקח הוא לוודא שתהליך הבנייה כולו, על כל מרכיביו והתנהלותו, מבוצע בצורה תקינה בהיבט ההנדסי, האסתטי, הבטיחותי והרגולטורי. בניגוד לבדיקות שונות שניתן לבצע לאחר שהבית כבר בנוי ומוכן, פיקוח בניה הוא פיקוח שמבוצע בזמן אמת, ובסמכותו של המפקח לדרוש שינויים באופן התנהלות תהליך הבנייה על מנת להבטיח שהדברים מתנהלים כשורה.

אחרי שאמרנו את זה, אחד המרכיבים החשובים ביותר שמגדירים את זהותו של מפקח בניה הוא דווקא הגורם שאחראי על גיוסו וצירופו לפרויקט. מפקח הבניה הוא למעשה הגורם המקצועי שאמור לפקח על הקבלן הראשי, על קבלני המשנה, על העובדים ועל כלל הגורמים המעורבים בפרויקט. אם כך, לא יהיה זה נכון את מפקח הבניה בפרויקט שלכם ישכור הקבלן המבצע, שכן בכך נוצר ניגוד עניינים שימנע מהמפקח למלא את תפקידו בצורה הנדרשת.

בהתאם לכך, מפקח בניה הוא גורם מקצועי שאותו צריך לשכור הלקוח עצמו, אתם. המפקח אחראי למעשה לוודא שכל פעולות הבנייה שמבוצעות בפרויקט, מבוצעות לשביעות רצונכם הלקוחות, ובהתאמה מלאה לדרישות שלכם. על כן, אתם רוצים להיות אלו שמשלמים לו את המשכורת ואלו שלהם הוא צריך לתת דין וחשבון.

טרם התחלת פרויקט הבניה שלכם אנו ממליצים לכם לפנות למפקח בניה מקצועי המתמחה בפיקוח בניה וניהול פרויקטים הנדסיים.

 

מהן הפעולות שמבצע מפקח בניה באתר הבנייה?

כאמור, מפקח בניה אחראי לפקח על כל מה שמתרחש באתר הבנייה, ועל כן עליו להיות בעל סמכות להורות לקבלנים ולאנשי המקצוע הפועלים בשטח, כיצד עליהם לפעול גם כשזה מנוגד לאינטרס שלהם. כך למשל, אם במהלך הפיקוח על יציקת היסודות גילה המפקח כי הבטון שבו נעשה שימוש הוא בטון באיכות לקויה ויציקתו בוצעה בצורה לקויה, בסמכותו לדרוש מהקבלן להחליף את הבטון לחלוטין ולהציג תוצאות של בדיקת מעבדת בטון ביחס לאיכות הבטון. המפקח יכול לנהוג בצורה דומה גם כאשר הוא מגלה שהחיבור בין הקיר ובין מסגרת החלון אינו אטום דיו, או כאשר הברז לא הותקן בצורה מיושרת.

למעשה, כל בעיה שמתעוררת במהלך תהליך הבנייה, על המפקח לדווח עליה לבוסים שלו, לכם, וכן להפעיל את סמכותו בזמן אמת על מנת להביא את המצב לתיקונו. חשוב מאוד לבחור אדריכל מצוין, חשוב לבחור קבלן ביצוע מוביל ואמין, אבל חשוב יותר מכל לגייס מפקח בניה שידאג להשאיר אתכם בתמונה באופן קבוע, ולבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח שהפרויקט מתנהל בדיוק על פי האינטרסים שלכם ולשביעות רצונכם המלאה, גם בתחומים שאינכם מבינים בהם דבר וחצי דבר. 

 
מפקח בניה