מה כולל ארגז כלים לעבודות מתכת

מתכות הן חומר גלם נפוץ מאוד שמשמש אותנו לאינספור מטרות - בין אם מדובר בברזל המסיבי שניחן גם במראה עוצמתי, בין אם זהו האלומיניום קל המשקל ובעל החזות הקלילה (אם כי גם הוא עמיד מאוד ובעל חוסן מפתיע), בין אם זוהי הנחושת שמבטיחה אסתטיקה קלאסית, בין אם זהו הפח הנוח לעיבוד, בין אם זוהי פלדת האל חלד שעמידה גם בתנאי רטיבות, וכמובן שישנן עוד מתכות. העבודה עם מתכת מחייבת מבחר רחב של כלים מתאימים ובאופן טבעי מי שמעבד מתכת זקוק גם לארגז כלים מתאים.

ארגז כלים עשוי מתכת

לפני הכול, חשוב להגיד שכשבוחרים חומר ממנו יהיה עשוי ארגז כלים, מתכת הוא בהחלט חומר גלם מתאים – קרא עוד. הוא נוח לאחיזה, נשיאה ואחסון, גם עבור אנשי מקצוע וגם עבור חובבי ה"עשה זאת בעצמך".

מסורים למתכת ומספרי פח

כשמתחילים לאבזר ארגז כלים למתכת, כלומר להצטייד בכל הכלים הנדרשים כדי לעבד מתכות שונות, באופן טבעי הבסיס הוא מסורים לחיתוך מתכת ומספרי פח, שבעזרתם ניתן לחתוך את לוח המתכת לחלקים הרצויים מבחינתנו.

מבחינת מסורים, ישנם מספר סוגים לחיתוך מתכות, כשהחלוקה הבסיסית היא למסורי דיסק ולמסורים עגולים. הסוג הראשון, מסור דיסק, נקרא גם מסור שורף שכן הדיסק חותך את המתכת על-ידי שריפתה ושחיקתה. סוג זה מייצר שבבים ומתאים בעיקר לחיתוכן של המתכות הקשות. זהו גם המסור שמייצר שבבים תוך כדי פעולת החיתוך. הסוג השני הם מסורים בעלי להב משונן שמאפשר רמת דיוק גבוהה יותר ויצירת פריטים שהאסתטיקה שלהם חשובה במיוחד. עוד כדאי לדעת שמסורים אלה לא מייצרים שבבים תוך כדי עבודה.

גם מספרי פח הם חלק בלתי נפרד מארגז כלים למתכת - כלי עבודה זה מאפשר חיתוך מדויק של פח, נחושת ומתכות רכות אחרות, ותמצאו אותו אצל פחחים, מסגרים, אומנים ובעצם לא רק בבתי מלאכה ובסדנאות אלא גם בבתים פרטיים אצל חובבי ה-DIY. עוד בקטגוריה זו: ניבלר, שמוכר גם בשם כרסם פח.

בכל מקרה הפרמטר העיקרי לבחירת כלי העבודה שיתווסף לארגז הכלים הוא כושר החיתוך המרבי של כל סוג מתכת ושל כל סוג חיתוך (פרופיל מרובע, מלבני, עגול וכו'), וגם למהירות העבודה והספק המנוע ישנה חשיבות. עוד כדאי להעדיף כלי עבודה קלי משקל וכמובן שעל הבטיחות אסור בשום פנים ואופן להתפשר.

משחזות, מלטשות ועוד

כשמאבזרים ארגז כלים מתכת היא חומר גלם שנלקח כמעט תמיד בחשבון, ועוד כלי עבודה חיוניים הם המשחזת והמלטשת.

בעזרת המשחזת ניתן לשייף פריטי מתכת ולעשות להם פוליש, וגם המלטשת אחראית בעיקר על הגימור במסגרת עבודות מתכת. ניתן לבחור בין מלטשת רוטטת למלטשת אקצנטרית - הסוג הראשון נעזר בנייר שיוף שנע ברטט, וזהו מקור השם של המלטשות. מלטשת אקצנטרית פועלת מהר יותר, לרוב על בסיס פלטה עגולה ונייר הליטוש שמוצמד לכלי לא רק רוטט אלא גם מסתובב, כך שהתוצאה היא ליטוש מדויק יותר ומרשים יותר.

עוד כלי עבודה לעיבוד מתכת הוא הרתכת, שמאפשר לחבר שתי מתכות לכדי פריט אחד, ובדרך כלל תמצאו בארגז הכלים גם מברגה איכותית או מקדחה של יצרן מוכר.