כיצד לשמור על חדרי המדרגות נקיים ומצוחצחים?

הלכלוך בחדרי מדרגות הינו חלק ממנת חלקם של רבים המתגוררים בבניין

בבנייני מגורים ניתן לחזות בתופעה מוכרת- הבתים מצוחצחים וחדרי המדרגות מלוכלכים. תופעה זו נוצרת היות וחדרי המדרגות הינם חלק מהאזור המשותף בבניין, והוא באחריות כלל הדיירים, או במילים אחרות לא תחת אחריותו של אף אחד, חוץ מהוועד. למרות האמור, ישנן כמה דרכים פשוטות בעזרתן ניתן לשמור על ניקיון חדרי מדרגות שיהיו נקיים ומצוחצחים.

אז כיצד ניתן לשמור על חדרי מדרגות נקיים ומצוחצחים?

  • היעזרות בחברה מקצועית: התשלומים המועברים לוועד הבניין בתחילת כל חודש נועדו בכדי לשמור על אחזקת הבניין בצורה טובה, והיא כוללת כמובן ניקיון של האזורים המשותפים. כיום ניתן למצוא חברות רבות המתמחות במתן שירותי ניקיון ואחזקת בניינים, בין אם מדובר בתיקון בעיות אינסטלציה או דאגה לניקיון האזורים המשותפים. ניתן ומומלץ להיעזר בחברה שכזו לשם שמירה על ניקיון שוטף בחדרי המדרגות, כאשר התשלום לחברה צריך להגיע מקופת וועד הבניין, וכן גם ההתנהלות למול החברה צריכה להתבצע באמצעות הוועד.
  • קביעת סבב תורנויות: במידה ובבניין מתגוררים דיירים אשר מתנגדים להיעזרות בחברת ניקיון חיצונית, או שלוועד הבניין אין תקציב לשכירת חברה מסוג זה, ניתן לקבוע סבב תורנויות בין דיירי הבניין, כאשר בכל שבוע דירה אחרת אחראית לניקיון חדרי המדרגות. סבב זה מתאים לביצוע רק בבניינים קטנים יחסית, בהם אין הרבה חדרי מדרגות, וכן מומלץ שינוהל על ידי ועד הבניין בכדי לוודא ביצוע של העבודה וכן הוגנות בקביעת הסבב עצמו.
  • ניקיון לפי קומות: בבניינים גדולים יותר, קשה לקבוע סבב תורנויות בו כל דירה אחראית על ניקוי חדרי המדרגות בכל שבוע, היות ועלולים להיות חדרי מדרגות רבים ומדרגות הנפרשות על פני עשר ועשרים קומות. במקרים אלו, אין צורך בוויתור על שיטת התורנויות לחלוטין, וניתן לבצע התאמות מסוימות בכדי להתאים את השיטה למקרה הספציפי. ניתן לדוגמא לקבוע כי כל קומה אחראית על ניקיון חדר המדרגות שלה, ולקבוע סבב בין הדירות באותה קומה, אשר ינוהל גם הוא על ידי וועד הבניין או נציג מאחת הדירות בקומה.
  • הצבת סמרטוטים: בין אם בוחרים להיעזר בחברה מקצועית או לקבוע סבב תורנויות לניקיון חדרי המדרגות, חשוב לשמור על ניקיון חדרי המדרגות גם בימים בהם הם אינם עוברים ניקיון יסודי. שמירה על ניקיון מסוג זה מתחילה בראש ובראשונה באמצעות הצבת סמרטוטים או שטיחים בכניסה לכל חדר מדרגות, אשר ישמשו את אלו העושים שימוש במדרגות לשם ניקיון רגליהם בכדי לוודא כי הם אינם מלכלכים את השטחים שעברו ניקיון רק לפני כמה ימים.

שמירה על חדר מדרגות נקי חשובה ביותר לשמירה על איכות החיים בבניין

ניקיון השטחים המשותפים של הבניין, ובייחוד חדרי המדרגות המשמשים את כולם, חשוב ביותר לשמירה על איכות חיים גבוהה, ולכן חשוב לשמור על ניקיון חדר המדרגות ולקבוע דרך מסודרת לניקיונו.