הדרכות עבודה בגובה למתקיני סולמות

בשנים האחרונות אנו שומעים על יותר ויותר תאונות עבודה של עובדים בגובה אשר משתמשים בסולם גובה. על מנת להילחם בתאונות העבודה ואף במקרי המוות שונים החליט משרד התמ"ת לחדד את כללי העבודה בגובה עם הדרכות עבודה בגובה למתקיני סולמות. עם הדרכות עבודה בגובה למתקיני סולמות ניתן לשמור על בטיחות העובדים ולעבוד בצורה בטוחה ונכונה הודות לכללי עבודה בגובה.

חשיבות הדרכות עבודה בגובה למתקיני סולמות

למתקיני סולמות עוזרת לשמור על חיי העובד בזמן עבדותו בגובה. בהתאם לתקנות משרד התמ"ת לומד העובד כיצד לעבוד נכון ובטיחותי בגובה. במהלך ההדרכות מתנסה העובד בשטח כיצד לעבוד נכון. על מנת לקבל את אישור ההסמכה לעבודה בגובה על העובד לעבור הדרכות עבודה בגובה למתקיני סולמות שבסופם עליו להיבחן תיאורטית ומעשית על מנת לקבל את ההסמכה. ההסמכה עצמה לעבודה בגובה ניתנת לשנתיים בסיומם על העובד לבצע שוב הדרכה על מנת להמשיך לעבוד בעבודה בגבוה. עובד שלא משתתף בהדרכות לא יכול לקבל הסמכה ולא לעבוד בעבודות גובה של מתקיני סולמות.

מתקיני סולמות? כך תהיו מוגנים

מתקיני הסולמות חייבים להצטייד בסולם גובה של שני מטרים ויותר בהתאם להוראות משרד התמ"ת. במקרה בו הסולם פחות משני מטרים ומוצב על יד בור נפילה, חשוב שלעובד יהיה אישור על כך במקרה שהעובד נופל לעומק של שני מטר ויותר. כמו כן, לפני העלייה לגובה חשוב לבדוק את תקינות הסולם. האם הסולם יציב ולא רעוע? האם יש לסולם את כל השלבים לעליה ולא חסר שלב? האם רגליו של הסולם חזקות ויציבות או שלא? האם ישנם זקיפים שבורים, חלודים וכו'. במידה והסולם נמצא תקין בהתאם להוראות התמ"ת ניתן לעלות לעבודה עליו בגובה, אך אם הוא אינו תקין יש לתקנו ורק לאחר שהוא מתוקן ושיש לכם אישור על תקינותו בהתאם לכללי הבטיחות בעבודה ניתן לעלוות עליו. כמו כן, חשוב ביותר שהסולם עצמו יהיה במקום ישר על כל ארבעת רגליו.

מה עוד חשוב לדעת בטרם העלייה לגובה?

בטרם מתקיני הסולמות עולים על הסולם עצמו עליהם לוודא שאינם מעמיסים משא כבד מדיי על הסולם עצמו. המשקל שסולם לגבוה יכול לשאת הוא עד 150 ק"ג ולא יותר מזה אחרת הוא יקרוס מהכובד. במהלך העבודה עצמה חשוב שיהיה עובד נוסף אחראי על הקרקע אשר ישגיח על העובד בעת עבודתו למעלה ואף יעזור לו במקרה בו הוא זקוק לעזרה. כמו כן, על העובד להיות יציב לאורך כל העבודה על הסולם. עליו לשמור על נקודות אחיזה בסולם עם שתי רגליו היציבות וגופו אשר חייב להיות עם מונח במקום שיתמוך בו ויהיה עוגן עבורו. כמו כן, עליו להיות עם ציוד מתאים לעבודה בגובה שכולל בין היתר מערכת בלימת נפילה, רתמת עבודה, נעלי בטיחות עם סוליות נגד החלקה וכמובן כובע מגן עם סנטריה.