בדיקת דירה מקבלן – צעד חכם ומשמעותי לפני הרכישה הסופית

בדיקה לדירה חדשה – הכרחית או לא?

בואו נודה על האמת. כשאנחנו קונים משהו חדש, אנחנו לא באמת ששים לבדוק אותו מכל הכיוונים. למה? התשובה בגוף השאלה. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שמה שחדש לא הספיק להתבלות, ולכן אנחנו לא חושדים שמשהו אינו כשורה.

מתברר שהמציאות רחוקה מהפנטזיה שלנו. העובדה שהמוצר הוא חדש אינה אומרת שאין בו ליקויים. אומנם הסיכוי שיהיו בו ליקויים הוא סיכוי קלוש. ראו ערך רכב חדש. סביר להניח שאם קיבלתם אותו מהניילון, לא תמצאו בו ליקויים, אך גם בו נעשות בדיקות של מביני העניין לפני מסירת המפתחות והנהיגה בכבישים. הדבר חשוב אפילו יותר כשקונים דירה חדשה מקבלן, מה שנקרא – דירה מהניילון. אנחנו אומנם לא חושדים שמשהו אינו כשורה כי בכל זאת הדירה מצוחצחת, מבריקה ונקייה, הבנייה חדשנית, הכל יפה ונעים למראה, אלא שאי אפשר באמת לדעת מה מצופה. איכות הבנייה חשובה, וצריך לוודא שהבנייה עומדת בתקנים, במיוחד כשמדובר בדירה חדשה שאתם משלמים עליה ממיטב כספיכם. ודאי לא הייתם רוצים לגלות את הליקויים דקה אחרי שנכנסתם לדירה או חודש אחרי.

כדי למנוע ביש מזל, חשוב להקדים תרופה למכה ולהזמין מהנדס מומחה שיבצע את כל הבדיקות החשובות לפני שאתם משחררים את הכסף לקבלן ולפני שהוא מעניק לכם בטקס חגיגי ומרגש את המפתחות. מי שלא טורח להזמין מהנדס בניין לבדיקה קפדנית, עלול למצוא את עצמו מתייחס לאלפי שקלים ואף לעשרות אלפי שקלים בגלל תיקונים הכרחיים.

בדיקה מקצועית

בדיקת דירה מקבלן על ידי מהנדס בניין לא דומה בשום צורה לבדיקה שלכם או של מי מטעמכם שאין לו הכלים המקצועיים להעריך את הנכס, להבין את הליקויים בקירות, בתקרות, באינסטלציה, בחשמל, בחומרי הבניין, באיטום ובבידוד ועוד. רק חוות דעת של מומחה בדק בית תאפשר תמונה מקיפה, מיפוי מאסיבי של הנכס. רק חוות דעת כזאת תשקף את הליקויים ותאפשר לכם לדרוש את מה שמגיע לכם – דירה חדשה, תקינה ואיכותית.

צננו את ההתלהבות עד לרגע תוצאות הבדיקה

הליקויים בבית חדש לעיתים מפתיעים יותר מכמות הליקויים המועטה בבית ישן. הדבר מפתיע לאור העובדה שיש ציפייה שהחדש יתפקד כראוי, אבל חשבו על כך בהיגיון – כיוון שמדובר בדירה חדשה, אף אחד לא באמת יודע אם המערכת תפעל כשורה. איש הרי לא התנסה בכך. ומכאן שיש חשיבות לבדיקה מאסיבית של חלקי הדירה השונים והמערכות שצריכות לתפקד כראוי. בין יתר הבדיקות יתבצעו בדיקות של אישורים ולא רק של חלקים פיזיים. קחו בחשבון שיש תקנים שקבעה המדינה וצריך לוודא שהנכס עומד בהם כהלכה. יש סטנדרטים שכל נכס חייב לעמוד בהם. בדיקת דירה מקבלן, שתבוצע על ידי מהנדס מיומן, תניב תוצאות מהימנות. המהנדס יהיה האדם שיבדוק עבורכם אם הנכס ראוי לרכישה או שהוא פתח לצרה צרורה. סמכו עליו ועל האבחון שלו לפני שאתם מתלהבים מהנכס העומד לפניכם.