אמצעי מיגון למבנה

 

להגן על המבנה מכל מקום ובכל דרך

הבנייה בימינו הפכה להיות בנייה שיכולה לגרום להתפעלות רבה. הבנייה נעשית יותר ויותר לגובה כאשר עיצוב המבנים נהיה מגוון ויצירתי יותר בכל שנה שעוברת אך כל מבנה יכול להינזק בגלל שלל בעיות דומות וכשמקימים מבנה יש צורך להפוך אותו למוגן מכל הבחינות. מבנה יכול להיות מאוד לא בטיחותי לנוכחים בו בין אם מדובר במנה מגורים או בבניין משרדים, הגנה מפני פורצים או נזקי מזג אוויר. אמצעי מיגון למבנה חייבים להישקל מכל הבחינות וחלק מהאטרקטיביות של המבנה תלויה גם ברמת הבטיחות וההגנה שלו ולא רק בעיצוב או חדשנות.

הרבה יותר מעמידה בתקנים

אמצעי המיגון צריכים לענות לכל בעיה שיכולה לצוץ במבנה החל מבעיות שגרתיות של בטיחות, בעיות מזג אוויר, נזקי הזמן כמו קילוף ושחיקה, שריפות וגם טרור. בניין מוגן ובטוח הוא בניין שמתמודד עם כל אחד מהמקרים בצורה שלא רק תעמוד בתקנים שנדרשים לאישורו אלא תציג את המיטב עם מחשב רבה מעבר. כל אמצעי המיגון צריכים לעבור בדיקות תקינות גם אחרי התקנתן ובאופן שוטף מידי שנה על ידי גורמים מוסמכים שיבדקו אותם בדרישות החמורות ביותר שיש.

אלו אמצעי מיגון קיימים?

  • אחד מהנזקים החמורים ביותר שיכולים לקרות לבניין הם נזקי מזג האוויר ובפרט גשמים. הגשמים יכולים להפוך כל מבנה לרעוע במידה ולא הוקדשה מחשבה רבה על העמידות שלו בפני השיטפונות הכי קשים, גם אלו שלא אופייניים לאותו אזור בו המבנה נמצא. הגג של המבנה חייב להיות אטום לחלוטין כיוון שכל רטיבות שתתחיל בגג יכולה לערער את התשתית של כל הקומה ושל הבניין כולו.
  • מלבד איטום הגג שצריך להיעשות בצורה יסודית ומקיפה יש צורך להתקין מרזבים בצורה נכונה. התקנת מרזבים לא צריכה להתבצע רק כדי לסמן שהם הותקנו אלא לתת מענה הכרחי ומותאם לסוג המבנה. בבניינים רבי קומות יש צורך להשקיע מחשבה רבה יותר בהתקנתם של המרזבים כיוון שיש יותר מקום לתקלות אפשריות עד לניקוז שלהם בקומה התחתונה.
  • תחזוקת הבניין חייבת להיות מירבית וכל מפגע בטיחותי באחד מקירות הבניין או בחלקיו השונים מחייב תיקון מיידי. במבנים בהם גגות רעפים יש צורך לשמור על הרעפים התחתונים עם התקנים שנקראים ארגזי רוח. הרעפים התחתונים הם הפגיעים ביותר ושבירה שלהם יכולה לגורר שבירה של הרעפים שמעליהם. הפגיעה מתרחשת בגלל כניסה של הרוח מתחת לרעפים וארגזי הרוח מונעים מהרוח להגיע לאזור זה.

הגנה פנימית בתוך המבנה

אמנם נזקי מזג אוויר ושיפוץ הבניין מבחינה פיזית מהווים אמצעי מיגון חשובים ביותר אך יש עוד סכנות שיכולות להיות במבנה כמו למשל נפילה בגרמי מדרגות או מעלית שאינה בטוחה. כל מעלית וגרם מדרגות חייבים להכיל את כל אמצעי הבטיחו תלכדי לשמור על בטחון המשתמשים. המעליות צריכות לעבור בדיקות תקינות אחת לשנה ולהכיל את כל אמצעי הבטיחות במקרה שלה פסקות חשמל וכל גרם מדרגות חייב להיות מלווה בהתקנות מעקות ושלטים שמעידים על סכנת החלקה לאחר שטיפה.
 

הגנה על הביטחון בדמות סורגים וגדרות

מבנה מסוים יכול לסבול מבעיות שקשורות דווקא לגורמים אנושיים כמו שודדים ופורצים. כדי להתמודד עם מקרים אלו יש צורך להכיל אמצעי מיגון פיזיים וטכנולוגיים כמו למשל גדרות מסביב למבנה, סורגים לחלונות בחלונות שנמצאים ליד הקרקע, מערכת אינטרקום לבקרה מי נכנס ומי יוצא וכמובן מערכת מצלמות שיכולה להוות התרעה חשובה או פתרון מקרי שוד שכבר בוצע. ההגנה הזו לא פחות חשובה בימינו מההגנה על תחזוקת המבנה וצריכה להילקח בחשבון.