התאמת מעלון לסוגי המדרגות

מעלון מדרגות הידוע גם בכינוי מעלון כסא הוא למעשה אמצעי ניידות בתוך סביבת המגורים המיועד לאוכלוסייה הבוגרת ו/או לציבור הנכים ובעלי המוגבלויות. מעלון זה מותקן על גבי גרם המדרגות והוא כולל בתוכו מנשא ייעודי המורכב על גבי מסילה.

כיום, תוכלו למצוא מגוון רחב של מעלוני מדרגות המשמשים כאמצעי ניידות לנכים ולאוכלוסייה הבוגרת, כאשר כל אותם מעלונים לנכים או לאוכלוסיה הבוגרת ניתנים להתאמה מלאה לפי סוג גרם המדרגות. בין יתר סוגי המעלונים מסוג מעלון מדרגות תוכלו למצוא: מעלון כסא לקו ישר ללא סיבובים ומעלון כסא לגרם מדרגות מעוקל.

מעלון כסא לקו ישר הינו מעלון המותאם לגרם מדרגות ישר ללא סיבובים ושינוי זוויות. את המעלון ניתן להתקין בצד הימני או השמאלי של גרם המדרגות והוא מגיע עם מסילה ומנשא ייעודים המותאמים לצרכי הניידות השונים של האדם העתיד לעשות בהם שימוש. מנגד, מעלון כסא לגרם מדרגות מעוקל הינו מעלון המותאם לגרם מדרגות סיבובי. בשני המקרים, שני סוגי המעלונים (ישר או סיבובי) ניתנים להפעלה ידנית או אוטומאטית והם מגיעים גם עם שלטים רחוקים המאפשרים לשלוח את הכסא למעלה גרם המדרגות או לתחילת גרם המדרגות בהתאם לצורך. שני המעלונים ניתנים לסיבוב מלא בנקודות הקצה וזאת לצרכי ישיבה וקימה על הצד הבטיחותי ביותר.

בשני המקרים, ניתן גם לקפל את המנשא הייעודי המותקן על גבי המסילה כלפי הקיר וזאת לצרכי חיסכון במקום כאשר המעלון איננו בשימוש. מעלוני הכסא המשווקים כיום מיועדים בדרך כלל לצרכי נשיאה של אוכלוסייה במשקל של עד 120 קילו, כאשר הרוחב המינימאלי הנדרש לצורך התקנת המעלונים נע בין 70 ל-80 ס"מ (רוחב גרם המדרגות).

מעלוני המדרגות המשווקים כיום ניתנים להתאמה מלאה לכל סוגי המדרגות, כאשר בניית מסילת המעלון נעשית בהתאם לזוויות השונות במעלה גרם המדרגות. במידה ומדובר בגרם מדרגות מעוקל המשלב בתוכו סיבוב אחד או יותר, קיימת חשיבות רבה לתכנון זוויות המסילה בנקודות העיקול במעלה גרם המדרגות וזאת על מנת לאפשר נשיאה בטיחותית של המשתמש במעלון. ברמה המעשית, המנשא הייעודי המותקן על גבי המסילה הינו אחיד לשני סוגי המעלונים (קו ישר או סיבובי), כאשר ההבדל ביניהם מתייחס רק לתכנון הנחת המסילה במעלה גרם המדרגות בהתאם לזוויותיו.

לסיכום, התקנת מעלונים לנכים ולאוכלוסיה המבוגרת נועדה לשפר את איכות חייהם ולאפשר להם ניידות מקסימאלית גם במקומות בהם מותקן גרם מדרגות בקו ישר או סיבובי.