איך לבחור מדרגות ביתיות?

כשמבצעים שיפוץ, בייחוד אם מדובר על בית עם מדרגות, עלינו להכריע בסוגיה לא פחות חשובה והיא המדרגות. בשנים האחרונות, ניתן לראות שהמדרגות הפכו מדבר בסיסי לאלמנט מעוצב ומרהיב, שיש בהחלט להתחשב בו ולקחת אותו בחשבון כאשר מבצעים את השיפוץ. המשיכו בקריאה ותוכלו להבין קצת יותר איזה סוגים של מדרגות יש, החומרים מהם הן עשויות והעיצוב.

סוגי מדרגות

אם אתם מחליפים את המדרגות הקיימות בבית או מוסיפים גרם מדרגות, עליכם קודם כל להתייעץ עם מעצב או מעצבת פנים, בוגרי לימודי עיצוב פנים. מדוע? כי אנשי המקצוע הללו יוכלו לכוון אתכם לסוג המדרגות המתאים ביותר לבית שלכם. מעבר לכך, בגלל שהמדרגות מהוות אלמנט עיצובי לכל דבר, יש גם להתאים אותן לסגנון העיצוב של הבית. רק מעצב או מעצבת פנים, ידעו לעשות את ההתאמה בצורה מושלמת.

מדרגות ספירלה – הן מעוצבות בקשת, בצורה מעגלית, כאשר ליבת המדרגות ריקה. מדובר על אופציה מצוינת רק אם יש לכם חלל גדול ומספיק מקום (כי הן תופסות המון ממנו).

מדרגות בצורת "ח" – מדובר על גרם מדרגות מסתובבות. העיצוב מזכיר את זה של מדרגות הספירלה המשולב עם הסגנון הבסיסי של המדרגות. גם כאן, מדובר על מדרגות שתופסות מקום בהשוואה למדרגות הרגילות ועליכם לקחת את זה בחשבון ולבדוק שהן אכן מתאימות לחלל שלכם.

מדרגות לולייניות – הן פופולאריות ונפוצות כאשר יש צורך לנצל את החלל. כלומר לנצל מקסימאלית את השטח. הן מעוצבות סביב עמוד. אם נזכיר את עניין הנוחות, הן לא נוחות כלל בעיקר כאשר מדובר על עלייה ובכלל על שימוש יומיומי.

מדרגות מרחפות – כל מדרגה מחוברת לקיר ואין תמיכה מהרצפה או התקרה. אם אתם רוצים מדרגות שלא יתפסו הרבה מקום בחלל, מומלץ לבחור בסוג הזה.

חומרים מהם עשויות המדרגות

אם ננעלתם על סוג המדרגות המתאים לבית שלכם, כעת נישאר לכם לבחור את החומר ממנו יבנו המדרגות.

עץ – מדרגות מעץ מעניקות תחושה כפרית וחמימה. סוגי העץ הנפוצים ביותר המשמשים לבניית המדרגות הם: עץ אגוז, בוק, אקליפטוס ומהגוני. על מנת לקבל מראה קצת יותר מעוצב, ניתן לשלב את המדרגות הללו עם חומרים כמו זכוכית, אבן, מתכת או בטון.

אבן – להבדיל ממדרגות העץ, מדרגות האבן יעניק לחלל מראה יותר יוקרתי. ככל שהאבן עבה יותר, כך המראה גם יהיה יוקרתי יותר.

מתכת – תוכלו לבחור מדרגות עשויות ממתכת או אלומיניום. רק קחו בחשבון שהדבר יגרום לחלל לקבל מראה תעשייתי. המראה הזה לא מתאים לכל בית.

זכוכית – הסוג הזה פחות נפוץ, מה שכן יש למדרגות הללו מראה מרשים ומאוד יוקרתי. הזכוכית תהיה בעובי של 5 עד 6 ס"מ כאשר ניתן לשלב אותה עם מתכת.

מעקות למדרגות

נקודה חשובה שיש להתחשב בה היא כמובן המעקה למדרגות. על מנת שיהיה ניתן לרדת ולעלות בצורה בטוחה, יש להתקין מעקה. ישנם מעקות אופקיים ואנכיים. ההמלצה היא להתקין מעקה אנכי אם הבית מעוצב בסגנון כפרי ומעקה אופקי אם הבית מעוצב בסגנון מודרני. אם בוחרים מעקות, ההמלצה היא לבחור מעקות מזכוכית. מדובר על בחירה מצוינת בייחוד עבור חללים קטנים, חללים בסגנון מודרני וכמו כן עבור מדרגות מרחפות.